Sol Avuç İçi Kaşınması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Avuç İçi Kaşınması Belirtileri ve Tedavisi

Sol avuç içi kaşınması: Bazı insanlar avuç içlerinin kaşınmasından şikâyetçilerdir. Çünkü bu durum insanların gün içerisindeki faaliyetlerini yapmalarını zorlaştırır. Avuç içleri insanların hayatların da kullandığı en önemli bölgedir. Ayrıca kaşıntının giderilmesi için yapılan kaşıma işlemi de avuç içlerinin ciddi şekilde tahriş olmasına neden olur. Bunların yanında alışık olunmayan avuç içi kaşıntısı uyku bozukluklarına da neden olur.

Sol Avuç İçi Kaşınması Neden Olur?

Kuru bir cilt avuç kaşıntıların da çok önemli bir nedendir. Bununla beraber çeşitli deri hastalıkları, mantar enfeksiyonları, uyuz vakaları, parazitler, deri enfeksiyonları, iç organlar da meydana gelen hastalıklar, şeker hastalığı ve bunlara benzer sebepler avuçlar da kaşıntıya neden olan çok önemli etkenlerdir. Aslında avucunuzun kaşınmasına en çok neden olan faktörlerin başın da egzamalar gelir. Egzama derinizin dış bölgesinde iltihaplı ve kaşıntılı bir görüntü şeklinde kendini gösterir. Özellikle parmaklar da avuca doğru yayılan belirtiler, ciddi kaşıntılara neden olur. Zaten avuç içi kaşıntıların da en önemli etken egzamadır. Avuç içi kaşınmasında bir önemli etkende sedef hastalığıdır. Deriniz pul-pul olmuşsa ve ciddi şekilde kaşınıyorsa sedef hastalığından şüphelenmelisiniz. Sedef genel olarak önce avucun bileğe yakın yerinden başlar. Sedef hastalığına neden olan faktörler, deri hastalıkları ve kullanılan ilaçların yan etkileri olabilir.

Avuç içi kaşınmasına neden olan bir diğer hastalık ise keratolizdir. Bu hastalık derinin dış tabakasında küçük çukurlar oluşturarak belirti veren bir rahatsızlıktır ve en büyük nedeni aşırı terlemedir. Avuç içlerindeki aşırı deriyi etkilemekle birlikte açılan gözenekler nedeni ile dış etkilere karşı korunmasız bırakır. Kullanılan ilaçlardan dolayı da avuç içleri kaşınabilir. Bu durumun asıl nedeni vücuda uzak uzak olan bu organlarımızda kan göllenmelerinin sıkça yaşanıyor olmasıdır. Bu tür avuç içi kaşıntıları ilaç kesildikten birkaç gün sonra kesilir. Bazı durumlarda, nadirde olsa kalıcı kaşıntılar yaşanabilir. Kronik böbrek yetmezliği, karaciğer hastalığı, şeker hastalığı, bağırsak hastalığı, vitamin eksikliği gibi hastalıklar da avuç içi kaşıntılarına neden olur. Stres veya psikolojik durumlar ellerimizde kalıntıya neden olan önemli etkenlerdir. Ancak bu kaşıntı kısa süreli olur. Strese neden olan durum devam ettikçe kaşıntı da devam edebilir. Yanlış beslenme durumu da avuç içlerinde kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle bu durumda yediğiniz yiyeceklere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sol Avuç İçi Kaşınması Neden Olur?

Sol avuç kaşıntısının tedavisi, kaşıntıyı ortaya çıkaran etkene bağlıdır. Öncelikle kaşıntının nedeni belirlenmelidir. Daha sonra kaşıntıyı gidermek için tedaviye başlanmalıdır. Tedavide kaşıntıyı kesmek için ilaçlar kullanılır. Bazen kaşıntı uykusuzluk, iş yaşamından problem, psikolojik sorunlardan kaynaklanabilir. Bu tür durumlarda bu sorunlardan kurtulmak için bir psikologa başvurabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni