Avuç İçi Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Avuç İçi Türleri ve Özellikleri

Avuç İçi, adı verilen bu bölge eklem yapıları, kemikler, sinir ilikleri, tendon yapıları, kan damarları, kas yapıları, bağ dokuları ile deri kısmının yer aldığı karmaşık yapıya sahip olan el organının iç kısmında yer alan yapıya verilen addır. Bahsetmiş olduğumuz bu yapılarda meydana gelebilecek her türülü yaralanmalar ya da hasarlar neticesinde avuç içinde de birtakım ağrıların oluşması mümkündür. Elin iç yüzeyine verilen adı olan avuç içi aynı zamanda bazı maddeleri tutmamıza (Kalem, çanta, sopa gibi) ve rahatça kavramamıza yarayan iç kısımdır.

Hareket halinde iken ya da bazı aktiviteleri yapmak için tasarlanmış olan ve yerine göre dış çevreden gelen tehlikelere karşı destek olması bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Avuç içi diye tanımlanan kısım aynı zamanda el falına inanan bireylerin kaderlerinin bu kısımda yazıldığını düşünmektedirler. Avuç içinde yer alan derinin üzerindeki çizgilerin birer anlam barındırdığını ve bu durumun bireyin kaderini etkilediğini eski dönemlerde beri inanılan bir durum olarak bilinmektedir. Bu sebepten ötürü avucumuzun içi toplumların kültürlerine göre değerler ifade edebilmektedir.

Avuç içi ağrıları

Avuç içinde meydana gelen ağrılar bireyde donuk, keskin, yanma, bıçaklama ya da zonklama biçimden kendini gösterebilir. Bazı durumlarda ise avuç içinde oluşan ağrılar bedenin başka bir kısmında yer alan problemden kaynaklandığı ve bu durumunda avuç içine yansıdığı düşünülmektedir. Dış çevrenin etkisiyle beraber oluşan yaralanmalar neticesinde meydana gelen ağrılar ani bir biçimde ortaya çıkar. Ancak diğer farklı durumlarda ve vakalarda yavaş bir biçimde kendisini gösterir ve bu durum devam edebilir. Yani bu ağrının kalıcı olabilme ihtimali söz konusudur.

Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan bu ağrılar avuç içinin yalnızca bir kısmını değil her noktasını ve diğer elin avuç içini de etkilemesi söz konusudur. Yaralanmalar, artritler, yaşanan travmalar yaygın bir şekilde görülen sebepler olmasının yanı sıra problemin temelinde yatan başka sebeplerden ötürü de ağrıların ortaya çıkması söz konusudur. Serebral palsi ya da diyabetik nöropati gibi kasları ve sinir yapılarını olumsuz etkileyen ortamlar el ve kol uzuvlarında meydana gelebilecek çeşitli belirtilerin de habercisi olabilir. Bunun yanı sıra omurgalarda oluşan enfeksiyonlar, tümör, kırık, omurga bozuklukları ile disk hastalıkları gibi problemler ile kollarda ve ellerde sorunlara neden olmaktadır.

El ya da avuç içinde yer alan yapıların herhangi birinde meydana gelebilecek olan bir rahatsızlık ya da bozukluk olumsuz sonuçlara neden olacaktır. Genel itibariyle avuç içine doğru kan akışını zorlayan iltihaplı durumlar, enfeksiyonların meydana gelmesi sonucu bu rahatsızlıklar meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra diyabet benzeri bütün bedeni rahatsız eden sağlık problemleri bu duruma neden olmaktadır.

Avuç içinde oluşan yaralanmaların sebebini şu şekilde sıralayabiliriz:
  • İğne yaralanmaları ya da ısırıklar
  • Kemiklerde oluşan kırılmalar
  • Avuç içinin sık sık kullanılmasını gerektiren işlerin yapılması
  • Yanıkların oluşması
  • Kemiklerde oluşan çıkıklar
  • Elektrik çarpmalarının yaşanması
  • Bel fıtığının oluşması
  • Sinirlerde meydana gelen sıkışmalar
  • İncinmeler ile burkulmaların yaşanması
Avuç içinde meydana gelen ağrılar nadirde görülse ileride yaşanabilecek ciddi sorunlara neden olmaktadır. Avuç içi ağrısının görülmesiyle beraber ellerde ve kollarda ani bir şekilde meydana gelen güçsüzlük ya da zayıflık neticesinde uyuşma ile bir inme durumunun söz konusu olmasına dikkat etmek gerekir. Böyle bir durumun görülmesi durumunda acil bir şekilde yardım istenmesi uygun bir davranış olacaktır. Hiç vakit kaybetmeden Uzman bir doktora görünmek gerekmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Avuç İçi Deri Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Avuç İçi Deri Soyulması Belirtileri ve Tedavisi

Avuç İçi Kaşınması Belirtileri ve Tedavisi

Avuç İçi Kaşınması Belirtileri ve Tedavisi

Avuç Türleri ve Özellikleri

Avuç Türleri ve Özellikleri

Sol Avuç İçi Kaşınması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Avuç İçi Kaşınması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Avuç İçi Kaşınması

Sağ Avuç İçi Kaşınması